• 30
    KWI 2024

  • Kategoria:Miasto

    20 lat Polski w Unii Europejskiej: Rozwój Gminy Siewierz dzięki funduszom unijnym

20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej to okres transformacji i czas wykorzystanych możliwości rozwojowych w wielu obszarach życia w naszym kraju.

zdjęcie

Gmina Siewierz skutecznie wykorzystuje szanse, jakie niesie za sobą obecność we wspólnocie europejskiej. Sukcesy w zakresie pozyskiwania środków pochodzących z funduszy strukturalnych Gmina zaczęła osiągać dopiero od 2007 roku, czyli w perspektywie finansowania 2007-2013. Od tego momentu nasz samorząd otrzymał niemal 80 milionów złotych z unijnych dotacji, realizując ponad 80 projektów, które przyczyniły się do modernizacji infrastruktury, a także rozwoju życia społeczno-gospodarczego i poprawy jakości życia mieszkańców.

Znakomita większość gminnych inwestycji była i jest realizowana przy znaczącym zaangażowaniu środków unijnych. Obszarami, który dzięki środkom z funduszy europejskich zostały poprawione są infrastruktury transportu publicznego i drogowego a także zaspokojenie podstawowych potrzeb mieszkańców w zakresie budowy kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz zaopatrzenia w wodę. Dzięki podjętym działaniom w zakresie budowy sieci szerokopasmowego internetu szybciej rozwijała się sieć dostępowa dla naszych mieszkańców. Zadbaliśmy o nasze dziedzictwo kulturalne poprzez kompleksowe prace konserwatorskie na zamku, iluminację oraz organizację wydarzeń kulturalnych. Zagospodarowaliśmy także tereny przy zamku oraz wybudowaliśmy pierwszy park miejski dbając o tereny zielone w mieście.

Dzięki funduszom unijnym wsparliśmy rozwój edukacji każdego szczebla na terenie gminy, nie tylko poprzez inwestycje w infrastrukturę oświaty polegającą na jej budowie przedszkola publicznego i termomodernizacji innych placówek ale przede wszystkim realizując projekty podnoszące kompetencje uczniów, przyczyniających się do wyrównywania szans edukacyjnych uczniów ze specjalnymi potrzebami, wpływających na integrację młodszych i starszych mieszkańców, umożliwiające większej liczbie najmłodszych mieszkańców uczestniczenie w edukacji przedszkolnej. Środki unijne pozwoliły nam wykonać termomodernizację budynków użyteczności publicznej i zmianę systemów ogrzewania w wielu obiektach. Dzięki inwestycjom realizowanym ze wsparciem UE wybudowaliśmy i poprawiliśmy infrastrukturę sportową i rekreacyjną. Wszystkie realizowane działania przyczyniły się do podniesienia jakości życia w naszej gminie, poprawy oferty edukacyjnej oraz rozwijania talentów i zainteresowań naszych mieszkańców.

Ostatnie lata to także czas intensywnego pozyskiwania środków na inwestycje w odnawialne źródła energii. Dzięki zrealizowanym projektom w naszej Gminie zainstalowano ponad 400 instalacji fotowoltaicznych oraz zamontowano ponad 400 instalacji kolektorów słonecznych w gospodarstwach domowych, przy udziale dofinansowania ponad 12 milionów złotych z UE.

Jednakże, korzyści płynące z członkostwa w Unii Europejskiej to nie tylko konkretne inwestycje i projekty, zrewitalizowana przestrzeń publiczna, czy nowe obiekty sportowe i kulturalne. To również wspólny rynek, swoboda podróżowania, komunikowania się, wymiana kulturalna, edukacja, czy wspólne wartości. Warto również pamiętać o licznych programach wymiany dla młodzieży, szkoleniach i kursach dla pracowników różnych branż, rozwoju turystyki oraz wielu projektach społecznych podnoszących jakość życia oraz niwelujących nierówności.

1 maja 2024 roku uczcimy 20. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej specjalnym koncertem na zamku siewierskim, odrestaurowanym m.in. dzięki ogromnemu wsparciu funduszy unijnych. Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania!