• 13
    KWI 2021

  • Kategoria:Miasto

    Jak prawidłowo postępować z naszymi odpadami?

   Mimo wieloletnich działań edukacyjnych w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi prowadzonych przez Gminę Siewierz, nadal stwierdzane są przypadki nieprawidłowego postępowania z odpadami wytworzonymi w gospodarstwach domowych i na nieruchomościach.

   Najczęstsze nieprawidłowości to:

  • nieprawidłowa segregacja odpadów,
  • spalanie odpadów w piecach,
  • wyrzucanie popiołu na drogę lub inną nieruchomość do tego celu nieprzeznaczoną,
  • wyrzucanie odpadów zielonych – trawa, liście oraz odpadów budowlanych i rozbiórkowych do lasów, rowów lub na inne tereny niezagospodarowane,
  • podrzucanie odpadów do koszy zlokalizowanych na terenie Gminy lub obok nich,
  • gromadzenie odpadów budowlanych i rozbiórkowych na nieruchomościach, a następnie ich rozplantowywanie.

   Od kilku lat obowiązują przepisy, w ramach których gminy zobligowane są do odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych wytworzonych na nieruchomościach zamieszkałych oraz innych, które mocą podjętych uchwał przez radę gminy zostały objęte systemem. Właściciele tych nieruchomości ponoszą z tego tytułu opłaty. W zamian mogą pozbyć się w prawidłowy sposób prawie 100% wytworzonych na nieruchomościach odpadów komunalnych. Odpady są odbierane sprzed nieruchomości zgodnie z harmonogramem lub mogą być przywiezione do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

   W Gminie Siewierz wprowadzone są ograniczenia w zakresie ilości oddawanych odpadów budowlanych i rozbiórkowych oraz zużytych opon w zamian za ponoszoną opłatę.

   Nie oznacza to, że odpady wytworzone ponad limit mamy wyrzucić do lasu czy gromadzić na nieruchomości do tego nieprzeznaczonej.

   Wielokrotnie mieszkańcy pytają: „Dlaczego zostały wprowadzone ograniczenia?”.

   Odpowiedź jest prosta. Nie wszyscy mieszkańcy muszą partycypować w kosztach remontu domu lub mieszkania stanowiącego własność innej osoby. Nie wszyscy również muszą płacić za utylizację zużytych opon pojazdów, nie będących ich własnością.

   Pamiętajmy, że wytworzone odpady, niezależnie od ich rodzaju, zawsze należy w prawidłowy sposób zagospodarować.

  W pierwszej kolejności wytwórca odpadów powinien zapobiegać ich wytwarzaniu. Następnie ograniczać ich negatywne oddziaływanie na życie i zdrowie ludzkie oraz środowisko. Odpady, których powstaniu nie udało się zapobiec, posiadacz odpadów jest zobowiązany poddać je odzyskowi, polegającemu na ponownym ich wykorzystaniu lub poddać recyklingowi.

   Wytwórcą odpadów jest każdy, dlatego wszyscy powinniśmy postępować tak, aby odpadów było jak najmniej, a już wytworzone  zostały prawidłowo zagospodarowane.

   Modną powszechnie postawę „EKO” warto stosować na co dzień. Dlatego, idąc na zakupy zabierajmy torby i siatki wielokrotnego użytku, kupujmy produkty, które mają opakowania wielokrotnego użytku, kupujmy produkty, które mają pojedyncze opakowania. Nie kupujmy czegoś, co nie jest nam potrzebne. Segregujmy odpady.

   W Gminie Siewierz do worków należy wysegregować następujące odpady:

• papier – worek niebieski,

• szkło – worek zielony,

• metal i tworzywa sztuczne – worek żółty.

   Można również oddać w brązowym worku bioodpady kuchenne. Niemniej jednak najlepiej poddać je kompostowaniu w przydomowym kompostowniku, a wytworzony kompost wykorzystać w ogrodzie.

  Właściciele nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, kompostujący bioodpady w przydomowym kompostowniku mogą skorzystać ze zwolnienia z części opłaty za gospodarowanie odpadami w wysokości 1,00 zł od osoby. W tym celu należy złożyć nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

   Pozostałe wysegregowane odpady należy dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Pamiętajmy, że postępowanie z odpadami niezgodnie z przepisami zagrożone jest sankcją karną.