• LKS "OSTOJA" ŻELISŁAWICE

LUDOWY KLUB SPORTOWY "OSTOJA" ŻELISŁAWICE

Rok założenia: 1962
Barwy: żółto – zielone

Adres: Żelisławice ul. Ostoi
Telefon: 32 67 42 493
Strona na Facebooku: LKS Ostoja Żelisławice

Boisko: Boisko Sportowe w Żelisławicach: Pojemność: Około 1000 miejsc w tym 500 siedzących, Rozmiary boiska: 102m x 62m

Skład Zarządu:
Prezes: Grzegorz Syrek
Wiceprezes: Andrzej Machura
Wiceprezes: Adam Syrek
Skarbnik: Mateusz Syrek
Sekretarz: Karol Czekaj

Członkowie zarządu: Kazimierz Nowak, Zbigniew Gnacik, Andrzej Matan, Jakub Matan, Robert Sierka, Marek Gruszka, Jarosław Gabryś, Zbigniew Syrek, Roman Nowak, Tomasz Piętak.


HISTORIA KLUBU

1962 - 1969 Pierwszym Prezesem klubu został Machura Mieczysław. Klub został zarejestrowany w 1962 pod nazwą LZS Ostoja Żelisławice. Założycielami klubu byli: Machura Mieczysław, Świeboda Ireneusz, Małota Roman, Machura Stanisław z Leśniaków. W tym czasie działały następujące sekcje sportowe: szachy, warcaby, piłka nożna, których rywalizacja polegała na pojedynkach pomiędzy okolicznymi wioskami. 1970 - 1978 Prezesem Ostoi został Machura Jan.
W 1971 roku została złożona i zarejestrowana drużyna seniorów , która po dwóch latach awansowała do Klasy "A" i grała w niej do roku 1978. Od początku rejestracji drużyny, tj od roku 1971 drużyna rozgrywała swoje mecze na boisku Przemszy Siewierz.
Ówczesny Zarząd klubu sportowego zwrócił się do Zarządu Kółka Rolniczego i Ochotniczej Straży Pożarnej o udzielenie pomocy finansowej z przeznaczeniem na zakup działki pod budowę stadionu. Po przychylnym ustosunkowaniu się podczas Walnych Zebrań w/w organizacji, w latach 1970 / 1972 postanowiono wykupić teren od rolników, na którym aktualnie usytuowany jest stadion. Były to działki podmokłe, nierówne i piaszczyste wymagające dużo pracy i wysiłku całej społeczności Żelisławic by doprowadzić stadion do użytku. Na kolejnym posiedzeniu Zarządu poszerzonym o miejscowy aktyw zostaje powołany Społeczny  Komitet Budowy Boiska Sportowego w składzie 21 osób.
Przewodniczącym komitetu zostaje wybrany Mieczysław Machura dobry aktywista i społecznik Żelisławic. W roku 1976 rozpoczęto prace polegające na zagospodarowaniu terenu pod budowę stadionu. Komitet Budowy Stadionu zwrócił się o pomoc do istniejącego na terenie Żelisławic Zakładu Kruszywa Łamanego w zakresie wykorzystania ciężkiego sprzętu, który przez kilkanaście sobót i niedziel pracował przy budowie stadionu. Budowa stadionu trwała dwa lata.
Pod koniec listopada 2009 roku UMiG Siewierz pozyskał środki na I etap inwestycji polegający na montażu trybuny dla widzów. Obiekt posiada 432 miejsca siedzące.

W kwietniu 2012 roku Urząd Gminy w Siewierzu rozpoczął II etap inwestycji na boisku w Żelisławicach. W skład II etapu inwestycji wchodzą następujące elementy;

  1. Budowa kortu do tenisa ziemnego
  2. Budowa boiska do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią
  3. wykonanie drogi wewnętrznej
  4. Wykonanie kostki pod trybuną i wokół sceny
  5. Remont sceny
  6. Wykonanie ogrodzenia kortu i boiska
  7. wykonanie oświetlenia.