• 04
    WRZ 2021

  • Kategoria:Miasto

    Koncert pt. "Czas ukaże Jego wielkość" w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu

W dniu 4 września br. w sali widowiskowej Miejsko Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu miało miejsce wyjątkowe wydarzenie - Koncert na cześć Świętego Jana Pawła II z okazji 100. Rocznicy urodzin oraz beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego

Koncert tradycyjnie odbył się na sali widowiskowej siewierskiego centrum kultury, chociaż planowany był w zupełnie innej scenerii – na dziedzińcu zamku biskupów krakowskich. Jednak ze względu na złe warunki atmosferyczne, pierwotne założenia musiały ulec zmianie.Na koncercie zgromadziły nas wydarzenia, które mają historyczny wydźwięk, bo mówiąo historii Wielkiego Polaka – Karola Wojtyły – Papieża św. Jana Pawła II, którego stulecie urodzin obchodziliśmy 20 maja 2020 roku oraz uroczystości beatyfikacji sługi Bożego – Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego. Prawie rok czekaliśmy na ten bardziej bezpieczny czas, ponieważ pandemia Covid -19 uniemożliwiła nam to wyjątkowe wydarzenie. 

Spektakl miał radosny charakter i otrzymał formę muzyczno – poetyckiej opowieści „o chłopcu z Wadowic, o Papieżu Polaku, który do końca pozostał człowiekiem”. W sposób szczególny została podkreślona rola Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego, o którym Papież Polak mówił: „Nie byłoby tego Papieża Polaka , który dziś pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności rozpoczyna nowy pontyfikat, gdyby nie było twojej wiary nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, twojej heroicznej nadziei, twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła”.

Wystąpiły trzy pokolenia siewierskiej ziemi : Ci, którzy pamiętają pierwsze pielgrzymki Papieża Polaka do Ojczyzny nazwani pokoleniem JPII oraz ich dzieci i wnuki. Gościnnie zagrała w nieco pomniejszonym składzie Zawierciańska Młodzieżowa Orkiestra Kameralna z solistami pod kierownictwem Michała Rusa i Leopolda Stawarza. Zaproszonych Gości przed Centrum Kultury witała Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Siewierz pod batutą Grzegorza Zawodniaka.

Podczas koncertu nie zabrakło pięknych pieśni, tych ulubionych przez naszego Ojca Świętego. Wybrzmiały m.in. Polskie kwiaty, Moje miasto Wadowice, Powołanie, Góralu czy ci nie żal, Santa Maria, Modlitwa o wschodzie słońca, Dumka na dwa serca, hymny Światowych Dni Młodzieży:Abba Ojcze i Błogosławieni Miłosierni. Wzruszyły również pieśń o Leśnym strumieniu i Aniele Stróżu mój. Wymienione utwory usłyszeliśmy w wykonaniu: Andrzeja Kaima, Aleksandry Ferenc, Anity Maszczyk, Kariny Sornik, Bernarda Stawarza, Leopolda Stawarza, Grzegorza Węglarza oraz chóru młodzieży pod kierownictwem Anity Machuryi Mariusza Torbusa.

Uroczystość rozpoczął siewierski utwór muzyczny na trąbki, w wykonaniu Grzegorza Dudy, Piotra Bugaja, Przemysława Wykurza i Piotra Garczyka. Pierwsze życzenia nasz Jubilat otrzymał od najmłodszych uczestników koncertu – przedszkolaków, a byli to: Kornelia Owczarek, Julia Dyraga, Cezary Machura, Mateusz Zaręba oraz Hanna Brzozowska. Za pomoc w przygotowaniu dzieci dziękujemy rodzicom i paniom Paulinie Niemiec, Magdalenie Górnisiewicz, Ewie Sokół, Paulinie Olkuskiej i Anecie Gruszczyńskiej.

Spektakl, w lirycznych wspomnieniach, przeniósł nas do Wadowic, Krakowa, Lublina, Częstochowy, Rzymu i do Watykanu. Te wspomnienia były przeplecione humorem i uśmiechem księdza Wojtyły i Papieża Jana Pawła II. Wzbogacały je także wspomnienia kolegów ze szkolnej ławki, byłych studentów księdza profesora, a później przyjaciół Ojca Świętego. Głosu tym osobom użyczali: Krystian Stuczeń, Aleksandra Potoczny, Krzysztof Błach, Mariusz Machura, Marcin Machura i Olga Myrta. Dopełnieniem tych wspomnieniem było 166 fotografii, które pomogły zobrazować Sylwia Grabe - Lewndowska oraz Milena Korusiewicz. W koncercie szczególnie prawdziwie wybrzmiał głos Świętego Jana Pawła II, który towarzyszył nam do samego końca. Za techniczne przygotowanie tej ścieżki dźwiękowej oraz za czuwanie nad jakością przekazu, także orkiestry i poszczególnych instrumentów muzycznych dziękujemy pracownikom Centrum Kultury: Oskarowi Mrzygłód i Adamowi Wylon, których wspierał uczeń LO w Siewierzu Kacper Brzeziński. Podziękowania kierujemy również do Pana Marka Kuśmierskiego - Prezesa Chorągwi Rycerskiej Księstwa Siewierskiego, a także do Katarzyny Machury oraz Piotra Gocyły.

Koncerty i uroczystości poświęcone Papieżowi Polakowi były organizowane przez parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu od 2006 roku do dzisiaj - przez piętnaście lat.W artystycznych przedsięwzięciach wspierały nas: parafialny chór „Barka” z Panem organistą Grzegorzem Kolasą, Zespół Wokalny „ Sonitus” z Panem Bernardem Sołtysikiem, Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Siewierz z kapelmistrzami Alfredem Kępskim i Grzegorzem Zawodniakiem. Należy wymienić także pracówki oświatowe – Szkoły Podstawowe, Liceum Ogólnokształcące, Siewierskie Przedszkole oraz Stowarzyszenie Bank Życzliwych Serc. Szczególnie dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Siewierz Zdzisławowi Banasiowi, który zawsze chętnie wspierał wszystkich artystów oraz obejmował honorowym patronatem nasze koncerty. Podziękowania kierujemy również pod adresem pracowników referatu Oświaty Kultury i Promocji – Pani kierownik Katarzyny Wencel – Ptaś oraz Sylwii Filipczyk, Grzegorza Bańskiego, Marcina Machury. To dzięki nim otrzymujemy piękne zaproszenia i plakaty koncertów. Większość uroczystości odbyła się w Centrum Kultury. Słowa wdzięczności kierujemy w stronę bardzo ofiarnej grupy pracowników tego Centrum, a także dyrektorów – byłego dyrektora Damiana Dawczyńskiego i obecnego Jacka Gruszyńskiego.

Serdeczne dziękujemy kapłanom, którzy popierają artystyczne przedsięwzięcia organizowane przez naszą parafię: ks. Mariuszowi Karasiowi – Kanclerzowi Kurii Diecezjalnej, ks. proboszczowi Jackowi Michalakowi, a także ks. Stanisławowi Straż – proboszczowi parafii w Brudzowicach, który dokumentuje wszystkie wydarzenia i uroczystości.W pamięci i sercach naszych pozostaną kapłani, których już nie ma wśród nas, a którzyw sposób szczególny zabiegali o rozwój duchowy parafian. To śp. założyciel parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu, jej proboszcz - ks. kanonik Emil Ilków, a także śp. ks. proboszcz Marek Cuda.

Na zakończenie koncertu głos zabrali honorowi patroni tej uroczystości. Jego Ekscelencja ks. biskup Grzegorz Kaszak powiedział m.in.: „ Szanowni Państwo, czcigodni księża, myślę,że już zostało tak wiele powiedziane o Janie Pawle II, że ani nic dodać, ani nic ująć. Parafrazując Ojca świętego muszę powiedzieć: „żal odjeżdżać, żal odjeżdżać”. A czemu? Bo Siewierz Górą! Jesteście pierwszą gminą, która w tych trudnych czasach zorganizowała tak fantastyczne przedstawienie. Gratuluje z całego serca kapitalnym artystom, że tak pięknie mówili, grali i śpiewali. Jestem pełen podziwu, bowiem, osobowość Jana Pawła II jest naprawdę bogata, a wy z Jego wypowiedzi potrafiliście tak pięknie to wszystko ułożyć, w taki piękny program, z pięknym przesłaniem, z którego naprawdę, bardzo dużo skorzystaliśmy. Te dwie godziny tak szybko minęły, że człowiek nawet się nie spostrzegł. Jeszcze raz serdecznie dziękuje i gratuluję! Jesteście fantastyczni! Jesteśmy z was dumni! Bóg wam zapłać z całego serca! Panie Burmistrzu, jest się czym szczycić! Siewierz Górą!”

Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś zwrócił się do Księdza Biskupa z życzeniami imieninowymi i  podziękowaniem za obecność na koncercie. W swojej wypowiedzi podkreślił wielkie zaangażowanie i troskę księdza biskupa w sprawy Miasta i Gminy Siewierz. Do tych życzeń Pana Burmistrza dołączyli się wszyscy wykonawcy i obecni na sali goście śpiewając dla Solenizanta ks. biskupa Grzegorza „Wszystkiego dobrego….” Następnie Pan Burmistrz podziękował wszystkim artystom biorącym udział w koncercie, a szczególnie Pani Irenie Kmiecik, która jest pomysłodawcą i reżyserem tego koncertu. W imieniu władz samorządowych, Pan burmistrz na ręce Pani Ireny Kmiecik złożył kwiaty, cytując Jana Pawła II: „Umiecie śpiewać – pięknie śpiewacie. Dziękuję”.

Zwieńczeniem koncertu było wykonanie w duecie z Janem Pawłem II Jego ulubionej pieśni oazowej „Barki”, która jak mówił, „ wyprowadziła go z ojczyzny”, a która za każdym razem wywołuje wielkie wzruszenie u wszystkich którzy ją wykonują. Tak stało się i tym razem…

 

W imieniu wykonawców - prowadzący uroczystość
Irena Kmiecik i Grzegorz Węglarz