• 24
    MAR 2022

  • Kategoria:Miasto

    Publiczne Przedszkole w Siewierzu realizuje projekt ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Publiczne Przedszkole w Siewierzu realizuje projekt unijny w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 z dofinansowaniem ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego pt. „Rozwój edukacji przedszkolnej w Gminie Siewierz poprzez upowszechnianie i podniesienie jakości edukacji przedszkolnej”. Projekt realizowany jest w okresie od 1 lipca 2021 roku do 31 sierpnia 2022 roku.

Głównym celem projektu jest rozwój i zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej w Gminie Siewierz. Zostało utworzonych dodatkowych 25 miejsc wychowania przedszkolnego dla dzieci, które dotychczas nie korzystały z edukacji przedszkolnej, dając możliwość powrotu na rynek pracy i aktywizacji zawodowej części rodziców, którzy ze względu na sprawowanie opieki  nad dzieckiem musieli zrezygnować z pracy zawodowej. Oferta edukacyjna przedszkola została również poszerzona o dodatkowe zajęcia wyrównujące szanse edukacyjne dzieci, głównie o szczególnych potrzebach edukacyjnych z zakresu profilaktyki dysleksji, arteterapii oraz integracji sensorycznej. Zajęciami tymi zostało objętych 66 dzieci.

Realizacja zajęć odbywa się na zasadzie jedno dziecko równa się jedno zadanie, czyli dziecko nie może brać udziału w dwóch lub więcej zajęciach równocześnie. Dzieci biorą udział w następujących zajęciach:

  • Integracja Sensoryczna – do tych zajęć zostały zakwalifikowane dzieci na podstawie wywiadu z rodzicem poprzedzonego obserwacją wychowawcy grupy, które wykazują się przynajmniej jedną z cech: obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe, opóźniony rozwój motoryki dużej, opóźniony rozwój motoryki małej, zaburzenia równowagi, opóźniony rozwój mowy, trudności w uczeniu się, pisaniu, czytaniu, liczeniu itd., w zajęciach uczestniczy 16 dzieci, 4 grupy po 4 osoby, po 2 godziny tygodniowo dla grupy. Zajęcia odbywają się w sali do Integracji Sensorycznej, wyposażonej między innymi w ramach realizacji projektu. 
  • Profilaktyka Dysleksji – do tych zajęć zakwalifikowano dzieci, które wykazują się przynajmniej jedną z następujących cech: słabą sprawnością ruchową w zakresie całego ciała, małą sprawnością manualną, zaburzoną koordynacją wzrokowo-ruchową, zaburzonym rozwojem postrzegania wzrokowego i pamięci wzrokowej, opóźnionym rozwojem mowy, utrzymującą się oburęcznością, opóźnieniem orientacji w schemacie ciała i przestrzeni. W zajęciach uczestniczy 20 dzieci, 4 grupy po 5 osób, po jednej godzinie tygodniowo dla grupy. Zajęcia są organizowane w gabinecie logopedycznym. Do realizacji tych zajęć także zakupiono w ramach realizacji projektu niezbędne pomoce dydaktyczne.
  • Arteterapia - do zajęć tych zostały zakwalifikowane dzieci, które wykazują się przynajmniej jedną z następujących cech: mają trudności w odnalezieniu się w grupie, są wycofane społecznie, z problemami emocjonalnymi, a także wykazujące zainteresowanie sztuką. W zajęciach uczestniczy 30 dzieci, 3 grupy po 10 osób, po jednej godzinie dla grupy tygodniowo. Zajęcia organizowane są w sali do zajęć ruchowych.

Nauczyciele biorąc udział w projekcie podnoszą swoje kwalifikacje i kompetencje zawodowe poprzez udział w szkoleniach (11 nauczycieli) oraz studiach podyplomowych (8 nauczycieli). Po ukończeniu studiów nauczyciele pracujący w przedszkolu będą wykwalifikowaną kadrą specjalistów, którzy będą mogli prowadzić zajęcia z dziećmi posiadającymi specjalne potrzeby edukacyjne. Nauczyciele realizują następujące kierunki studiów: „Pedagogika Korekcyjna”, „Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka”, Integracja Sensoryczna”, „Gimnastyka Korekcyjna z promocją zdrowia”, „Surdopedagogika”, „Wspieranie rozwoju i edukacja osób ze spektrum autyzmu”, „Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną – Oligofrenopedagogika”, „Nauczanie języka angielskiego w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej”, „Pedagogika zabawy z rytmiką”.

Całkowity planowany koszt realizacji projektu to 494 359,69 zł, w tym aż 85 % , czyli kwota 420 205,73 zł pochodzić będzie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.