• 27
    MAJ 2022

  • Kategoria:Miasto

    Seniorze, nie daj się oszukać! - kolejne próby oszustwa „na wnuczka”

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Siewierza, a także z uwagi na otrzymywane sygnały dotyczące oszustw dokonywanych tzw. „metodą na wnuczka” Policja po raz kolejny apeluje do wszystkich osób o czujność i rozsądek, zwracając się także ze szczególną prośbą do rodzin, znajomych i sąsiadów osób starszych o przestrzeganie ich przed oszustwami dokonywanymi metodą „na krewnych”, czy „na policjantów”.

Prosimy o wysłuchanie policyjnych porad, które niewątpliwie pomogą starszym osobom uchronić się przed oszustami: 

  • Seniorze, nie działaj pochopnie. Rozmowę z kimś, kto podaje się za wnuczka, czy inną bliską osobę zakończ słowami: „Nie mogę teraz podjąć decyzji. Muszę chwilę się zastanowić. Zadzwoń do mnie za pół godziny”.
  • Po zakończeniu rozmowy natychmiast skontaktuj się z kimś bliskim, najlepiej z rodziną. W celu uzyskania pewności, że osoba, która do nas dzwoniła, jest tą, za którą się podaje.
  • Koniecznie powiadom Policję! Jeżeli masz wrażenie, że ktoś próbuje Cię oszukać, natychmiast zadzwoń na bezpłatny numer alarmowy 997, a jeżeli korzystasz z telefonu komórkowego, na numer 112. Przekaż dyżurnemu informacje o swoich podejrzeniach. Policjanci natychmiast podejmą odpowiednie działania i pomogą Ci rozwiązać problem. Nie ponisiesz żadnych konsekwencji nawet jeżeli telefon od wnuczka nie był próbą oszustwa.
  • Pamiętaj - zasada ograniczonego zaufania do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmwówić pomocy w trudnej sytuacji.
  • Jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę. Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy. Nie dajmy przestępcom szansy! Nie pozwólmy, aby zabrali oszczędności życia!

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny, czy prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust lub w chwili, gdy telefonująca osoba postępuje w podany powyżej sposób PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI.

Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę.