• 19
  PAZ 2022

 • Kategoria:Miasto

  Działania prewencyjne dotyczące dystrybucji tabletek jodku potasu

logo - profilaktyka jodowa

Ogłoszenie dla mieszkańców Miasta i Gminy Siewierz
Działania prewencyjne dotyczące dystrybucji
tabletek jodku potasu

Szanowni Mieszkańcy, mimo iż na terenie naszego państwa nie występuje zagrożenie promieniowaniem radioaktywnym, prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi dystrybucji tabletek jodku potasu na terenie naszej gminy.

Podejmowane działania to standardowa procedura, stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Jeśli doszłoby do skażenia radiacyjnego, wszyscy mieszkańcy Gminy Siewierz zostaną o tym niezwłocznie powiadomieni wszelkimi dostępnymi kanałami informacyjnymi.

Wydawanie preparatu zostanie uruchomione dopiero w sytuacji zagrożenia radiacyjnego, po wydaniu stosownej decyzji przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W przypadku awarii elektrowni atomowej i uwolnienia do atmosfery radioaktywnego jodu konieczne jest podanie osobom, przebywającym na zagrożonym terenie, tabletki zawierającej wysokie stężenie stabilnego jodu. Przyjęcie tabletki nasyca tarczycę stabilnym jodem, blokując wchłanianie przez nią radioaktywnego jodu i zapobiegając jego gromadzeniu.

Pamiętajmy! Przyjmowanie preparatu jodku potasu w sytuacji, gdy nie występuje zagrożenie, nie uchroni przed ewentualnymi skutkami katastrofy radiacyjnej w przyszłości, a może doprowadzić do wielu szkodliwych dla zdrowia konsekwencji.

 

Dawkowanie tabletek ze stabilnym jodem zależy od wieku. Stosowanie dawki większej lub mniejszej od zalecanej może zagrozić zdrowiu. Nie należy stosować preparatu na własną rękę. Zgodnie ze wskazaniami medycznymi, preparat przeznaczony jest dla osób do 60. roku życia. Im człowiek jest starszy, tym jego metabolizm coraz bardziej się zmienia, a zapotrzebowanie na hormony tarczycy, które są produkowane z jodu, jest dużo niższe. Stąd dodatkowa ilość jodu osobom powyżej 60 lat jest niewskazana.

Dawkowanie:

 • dorośli do 60. roku życia i dzieci powyżej 12. roku życia – 2 tabletki (130 mg jodu),
 • dzieci od 3 do 12. roku życia – 1 tabletka (65 mg jodu),
 • dzieci od 1 miesiąca do 3. roku życia – 0,5 tabletki (32 mg jodu),
 • noworodki – 0,25 tabletki (16 mg jodu),
 • kobiety w ciąży i karmiące piersią – 2 tabletki (130 mg jodu).

Wskazówki dotyczące przyjmowania tabletek ze stabilnym jodem:

 • Aby uzyskać odpowiednią dawkę dla niemowląt i małych dzieci, należy przełamać tabletkę wzdłuż linii podziału i podać dziecku wskazaną część tabletki.
 • Tabletki można rozgryzać lub połykać w całości. Dla dzieci karmionych piersią można rozkruszyć tabletki i rozpuścić je w wodzie, syropie lub innym płynie.

Preparatu nie mogą przyjmować:

 • osoby uczulone na jodek potasu lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
 • osoby z nadczynnością tarczycy,
 • osoby z zaburzeniami naczyń krwionośnych (zapalenie naczyń z hipokomplementemią),
 • osoby z chorobami autoimmunologicznymi połączonymi ze świądem oraz pęcherzykami na skórze (opryszczkowe zapalenie skóry Duhringa).

Szczególną ostrożność powinny zachować m.in. osoby:

 • stosujące (obecnie lub w przeszłości) leczenie chorób tarczycy,
 • z nieleczoną autonomią tarczycy,
 • z zaburzeniami czynności nerek,
 • z zaburzeniami czynności nadnerczy oraz stosujące leczenie z tym związane,
 • odwodnione.

Aby zapewnić odpowiednią ochronę, lek należy przyjąć doustnie, niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu od właściwych służb o wystąpieniu skażenia radiacyjnego (najlepiej w ciągu 2 godzin). Przyjęcie tabletek w ciągu 8 godzin od ekspozycji na działanie promieniowania nadal pozostaje korzystne. Co ważne, nie należy przyjmować jodku potasu na zapas.

W przypadku wystąpienia zagrożenia radiacyjnego dystrybucja jodku potasu będzie się odbywać w 10 punktach na terenie naszej gminy. Punkty zostały rozlokowane tak, by dotarcie do nich było szybkie i bezpieczne dla mieszkańców każdego z sołectw. Wykaz punktów znajduje się w poniżej i w załączniku.

UWAGA !!
W procesie wydawania tabletek nie obowiązuje rejonizacja! Nie trzeba być mieszkańcem naszej gminy, by odebrać tabletkę w podanych punktach. Należy udać się do najbliższego punktu!

 

Zachęcamy także do zapoznania się z broszurą informacyjną MSWiA oraz ulotką na temat jodku potasu, w której znajdują się szczegółowe informacje dotyczące preparatu, możliwych działaniach niepożądanych, przeciwwskazaniach czy jednoczesnym przyjmowaniu innych leków.

profilaktyka jodowa - wygląd opakowania z tabletkami jodku potasuWykaz Punktów Wydawania Tabletek Jodku Potasu
zlokalizowanych na terenie Miasta i Gminy Siewierz

Lp. Nazwa miejsca, w którym znajduje siępunkt wydawania tabletek jodku potasu Adres
1. NZOZ POLMED w Siewierzu Siewierz, ul. Żwirki i Wigury 33
2. Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu Siewierz, ul. Piłsudskiego 31
3. Szkoła Podstawowa Nr 2 w Siewierzu Siewierz, ul. Długa 2
4. Miejsko Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu Siewierz, ul. Słowackiego 2a
5. Szkoła Podstawowa w Brudzowicach Brudzowice, ul. Szkolna 41
6. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wojkowicach Kościelnych Wojkowice Kościelne, ul. Zachodnia 4
7. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żelisławicach Żelisławice, ul. Przyszłości 9
8. Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Gołuchowicach Gołuchowice 82
9. Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Dziewkach Dziewki, ul. Niwy 2
10. Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Wojkowicach Kościelnych Wojkowice Kościelne, ul. Piastowska 70

Lista punktów wydawania tabletek z Jodkiem Potasu w woj. śląskim: https://www.katowice.uw.gov.pl/jodek-potasu