• 29
    CZE 2023

  • Kategoria:Miasto

    Kontrole w zakresie gospodarki odpadami ciekłymi oraz komunalnymi

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciele nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych, oraz właściciele nieruchomości, którzy nie są obowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy, wykonując obowiązek pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych oraz nieczystości ciekłych są obowiązani do udokumentowania w formie umowy korzystania z usług wykonywanych przez gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych lub, gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, wpisanego do rejestru działalności regulowanej, przez okazanie takich umów i dowodów uiszczania opłat za te usługi. Postanowienia umów winny być zgodne z wymaganiami określonymi w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta i Gminy Siewierz oraz z Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 maja 2021 r. w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów.

  • Kontrolę w powyższym zakresie przeprowadza wójt, burmistrz lub prezydent miasta, co najmniej raz na dwa lata.
  • Przypominamy, że właściciel nieruchomości wyposażonej w przydomową oczyszczalnię ścieków zobowiązany jest do złożenia do Urzędu Miasta i Gminy Siewierz zgłoszenia eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków. Formularz zgłoszenia dostępny jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy Siewierz pod adresem https://bip.siewierz.pl/res/serwisy/pliki/28492925?version=1.0
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1311) określa jakie normy muszą spełniać ścieki z przydomowych oczyszczalni ścieków zlokalizowane na terenie aglomeracji i poza nią.
  • Uchwałą Nr XVII/206/2020 z dnia 19 listopada 2020 r. w sprawie wyznaczenia Aglomeracji Siewierz w nowym kształcie Rada Miejska w Siewierzu wyznaczyła Aglomerację Siewierz o równej liczbie mieszkańców 7 488 RLM na obszarze:

          - miasta Siewierz, za wyjątkiem ulic: Przemysłowe, Sportowa, Kielecka: 48, 48a do 55, 56, 58, 58a, od 108 do 124 , Wodna, Relaksowa;

          - Gołuchowic,

          - Brudzowic.

  • W związku z powyższym ścieki z przydomowych oczyszczalnie ścieków położonych na terenie Aglomeracji Siewierz nie mogą przekraczać następujących wartości wskaźników (dla RLM od 2 000 do 9 999 RLM):

          - BZT5 – 25 mg O2/l albo 70-90%,

         - ChZTCr – 125 mg O2/l albo 75%,

         - zawiesiny ogólne – 35 mg/l albo 90%,

         - azot ogólny – 15 mg N/l,

         - fosfor ogólny – 2 mg P/l.

  • W przypadku, gdy przydomowa oczyszczalnia ścieków nie spełnia ww. norm, właściciel zobligowany jest do jej zmodernizowania lub podłączenia nieruchomość do kanalizacji sanitarnej, jeśli jest taka możliwość.
  • Ponadto przypominamy, że kontroli podlega również gospodarka odpadami komunalnymi na terenie nieruchomości zamieszkałej w tym:

         - wyposażenie nieruchomości w worki lub pojemniki, przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych, utrzymanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym oraz utrzymanie w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym miejsc gromadzenia odpadów;

       - zbieranie w sposób selektywny powstałych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych zgodnie z wymaganiami określonymi w regulaminie oraz w ww. Rozporządzeniu;

       - posiadanie kompostownika i kompostowanie w nim bioodpadów przez właścicieli nieruchomości korzystających z tzw. ulgi za kompostownik.

Należy mieć na uwadze, iż kontrola umówi dowodów uiszczania opłat za odbiór odpadów nieczystości ciekłych może być realizowana w formie wezwania do przekazania kopii stosownych dokumentów. W przypadku powstania wątpliwości będzie przeprowadzana kontrola w terenie przy udziale właściciela nieruchomości.