• 04
    GRU 2023

  • Kategoria:Miasto

    Siewierz zyskał połączenie kolejowe! Pociągi ruszą już 10 grudnia

Zakończyły się prace przy modernizacji linii kolejowej nr 182. Już 10 grudnia br. ze stacji w Siewierzu odjadą pierwsze pociągi relacji Tarnowskie Góry – Częstochowa. Ta długo wyczekiwana inwestycja umożliwi szybki i sprawny dojazd do portu lotniczego Katowice Airport w Pyrzowicach podróżnym oraz pracownikom lotniska. Zwiększą się również możliwości podróży oraz dostęp do kolei w regionie. Linię obsługiwać będą Koleje Śląskie.

zdjęcie

Umowa Województwa Śląskiego z Kolejami Śląskimi o świadczenie usług kolejowych przewozów pasażerskich została zawarta na okres od 10 grudnia 2023 roku do 14 grudnia 2030 roku. Jej realizacja umożliwia nie tylko dotarcie do lotniska, ale łączy również miasta naszego regionu – Zawiercie, Porębę i Siewierz.

Wraz z wejściem w życie rozkładu jazdy 2023/2024 zostanie uruchomionych 10 par pociągów relacji Częstochowa – Pyrzowice Lotnisko – Tarnowskie Góry i z powrotem kursujących codziennie przez siedem dni w tygodniu i zatrzymujących się na stacjach i przystankach osobowych: Częstochowa, Częstochowa Raków, Poraj, Myszków, Zawiercie, Poręba, Siewierz, Mierzęcice, Pyrzowice Lotnisko, Miasteczko Śląskie Centrum, Tarnowskie Góry.

W przyszłości, po zakończeniu modernizacji infrastruktury kolejowej na odcinku Tarnowskie Góry – Katowice, będzie można uruchomić bezpośrednie pociągi łączące lotnisko w Pyrzowicach z Katowicami, przez co również z naszym miastem.

Uruchomienie połączenia kolejowego to efekt wieloletnich starań i realizacji przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. inwestycji polegającej na modernizacji linii kolejowej nr 182. Wartość umowna zadania pn. „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie” to 660 mln zł netto. Projekt został współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w kwocie ponad 500 mln zł. W ramach inwestycji został m.in. odbudowany 30-kilometrowy odcinek toru między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Rewitalizacja i elektryfikacja dotyczyła ok. 48 km linii kolejowej. Powstało także Lokalne Centrum Sterowania w Siewierzu, z którego dyżurni będą dbali o bezpieczeństwo ruchu na całej linii.

Piesi będą korzystać z nowych przejść podziemnych w Pyrzowicach Lotnisku i Siewierzu. W Zawierciu, Pyrzowicach i Tarnowskich Górach zostaną zamontowane windy, aby ułatwić podróż osobom o ograniczonej możliwości poruszania się. Perony są oświetlone i wyposażone w wiaty oraz ławki. Komfort i bezpieczeństwo w podróży zapewnią nagłośnienie i monitoring oraz czytelne oznakowanie i tablice informacyjne.

Gmina Siewierz wokół stacji planuje budowę centrum przesiadkowego z przystankiem autobusowym, miejscami postojowymi typu park&ride, wiatami rowerowymi oraz parkingami.

W załącznikach do pobrania publikujemy szczegółowe rozkłady jazdy pociągów ze stacji Siewierz.