• 19
    STY 2024

  • Kategoria:Miasto

    Noworoczne Spotkanie Samorządowe 2024

W dniu 19 stycznia br. odbyło się Noworoczne Spotkanie Samorządowe, podczas którego Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś podsumował pracę siewierskiego samorządu w minionym 2023 roku oraz przedstawił plany rozwoju Gminy w nowym 2024 roku. Podczas spotkania odbyły się również uroczystości wręczenia odznaczeń regionalnych oraz nagród Magnum Meritum Pro Regionis Et Urbis Sevioris.

Na zaproszenie Burmistrza przybyło wielu znamienitych gości zajmujących się działalnością publiczną w naszym regionie m.in. posłowie na Sejm RP – Barbara Dolniak i Mateusz Bochenek, Senator RP Beata Małecka-Libera, I Wicewojewoda Śląski Rafał Adamczyk, Wicemarszałek Województwa Śląskiego Anna Jedynak, Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Mirosław Mazur, Radne Sejmiku Województwa Śląskiego Maria Materla i Katarzyna Stachowicz, Starosta Będziński Sebastian Szaleniec, Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk, Wicestarosta Będziński Dariusz Waluszczyk, Członek Zarządu Powiatu Będzińskiego Adam Szydłowski, Przewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego Jan Powałka, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego Jan Mucha, Radna Rady Powiatu Będzińskiego Monika Pawłowska-Dyszy oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej w Siewierzu Barbara Bochenek wraz z Radnymi Rady Miejskiej w Siewierzu.

W spotkaniu uczestniczyli także Prezydenci, Burmistrzowie i Wójtowie z miast i gmin naszego regionu: Prezydent Miasta Sosnowiec Arkadiusz Chęciński, Prezydent Miasta Będzin Łukasz Komoniewski, Burmistrz Miasta Myszków Włodzimierz Żak, Burmistrz Miasta Poręba Ryszard Spyra, Burmistrz Miasta Wojkowice Tomasz Szczerba, Wójt Gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski, Wójt Gminy Psary Tomasz Sadłoń, Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowa Piotr Grzybowski oraz Zastępca Wójta Gminy Psary Marta Szymiec.

Na spotkaniu obecni byli także przedstawiciele służb mundurowych, członkowie organizacji społecznych, Kół Gospodyń Wiejskich i Ochotniczych Straży Pożarnych, dyrektorzy placówek oświatowych i instytucji kultury z terenu gminy, kierownictwo Urzędu Miasta i Gminy Siewierz, sołtysi, prezesi klubów sportowych, stowarzyszeń i instytucji ponadlokalnych oraz przedsiębiorstw działających na terenie miasta i gminy.

Spotkanie rozpoczął występ Kariny Sornik – mieszkanki Leśniaków, studentki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Po występie głos zabrał Burmistrz Zdzisław Banaś, który powitał przybyłych na spotkanie gości. W swoim wystąpieniu Burmistrz Zdzisław Banaś zaprezentował najważniejsze dokonania samorządu w minionym roku oraz przedstawił plany na 2024 rok.

Wśród najważniejszych przedsięwzięć 2023 roku znalazły się:

  • Budowa drogi gminnej na ulicy Chabrowej w Siewierzu
  • Przebudowa drogi gminnej na ulicy Radosnej i Szerokiej w Tuliszowie
  • Budowa kanalizacji sanitarnej na Piwoni w Siewierzu wraz z przebudową i odwodnieniem dróg
  • Przebudowa drogi i sieci wodociągowej wraz z przyłączami na ulicy Bohaterów w Siewierzu
  • Przebudowa części ul. Kościuszki i ul. Ludowej w Siewierzu wraz z infrastrukturą towarzyszącą
  • Budowa kolektorów słonecznych dla budynków mieszkalnych na terenie Gminy Siewierz
  • Budowa budynku świetlicy wiejskiej w Warężynie wraz z zagospodarowaniem nieruchomości
  • Modernizacja budynku gminnego na potrzeby OPS w Siewierzu
  • Modernizacja dachu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach
  • Modernizacja dachu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wojkowicach Kościelnych
  • Wykonanie prac remontowych dachu budynku gminnego przy ul. Oleśnickiego 1 w Siewierzu
  • Wykonanie prac remontowych na dachu budynku gminnego OSP Nowa Wioska
  • Budowa drogi gminnej na ul. Nowomiejskiej i Dobrej Nadziei w Siewierzu
  • Budowa kanalizacji deszczowej w Żelisławicach
  • Opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla budowy krytej pływalni

Pełne sprawozdanie Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz zostało załączone w formie prezentacji w pliku do pobrania poniżej.

Podczas uroczystości za swoją wieloletnią działalność i pracę na rzecz wspólnoty lokalnej Złotą Odznaką Honorową Za Zasługi dla Województwa Śląskiego została odznaczona Zofia Machura. Odznaczenie wręczył Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Mirosław Mazur wraz z Radnymi Sejmiku Województwa Śląskiego Marią Materlą i Katarzyną Stachowicz.

Tradycją styczniowych spotkań samorządowych jest uroczystość wręczenia nagród Magnum Meritum Pro Regionis Et Urbis Sevioris. Nagroda ta, przyznawana przez Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz ma na celu promowanie postaw godnych naśladowania oraz osób wnoszących nowe wartości w rozwój miasta i gminy Siewierz w dziedzinie upowszechniania kultury oraz twórczości artystycznej.

Decyzją Kapituły nagrodę Magnum Meritum Pro Regionis Et Urbis Sevioris za 2023 rok otrzymali: Henryk Bednarczyk, Zespół wokalny „Niezapominajki” oraz Stowarzyszenie Bank Życzliwych Serc. Nagrody wręczyli Przewodnicząca Rady Miejskiej w Siewierzu Barbara Bochenek oraz Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś.

Pan Henryk Bednarczyk – jest mieszkańcem wsi Brudzowice, obecnie emerytowanym rolnikiem i stolarzem. Przez wiele lat prowadził Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Brudzowicach, w której również grał na trąbce. Od chwili powstania orkiestry w 1957 roku, z wielką pasją i poświęceniem pracował z jej orkiestrantami, aż do 2017 roku. Efekty tej pracy były widoczne podczas wielu uroczystości, świąt i lokalnych imprez. Dzięki jego wytrwałości Orkiestra Dęta OSP Brudzowice do dzisiaj działa i uświetnia liczne wydarzenia w sołectwie i na terenie gminy Siewierz. Działalność w orkiestrze była wielką życiową pasją Pana Henryka Bednarczyka. Na uwagę zasługuje fakt, że pracę na rzecz orkiestry dętej wykonywał społecznie.

Pan Henryk Bednarczyk pracował również przy budowie kościoła parafialnego w Brudzowicach w latach 70-tych ubiegłego stulecia. Wykonywał społecznie szereg prac stolarskich i wykończeniowych podczas budowy świątyni. Pan Henryk Bednarczyk angażuje się w życie społeczno-kulturalne swojej wsi, był również członkiem Komitetu Organizacyjnego Jubileuszu 650-lecia Brudzowic w 2007 roku. Za wzorową postawę na rzecz działalności przeciwpożarowej został odznaczony Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”. Za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej i na rzecz rozwoju kultury oraz za osiągnięcia artystyczne w 2016 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, który jest jednym z najważniejszych odznaczeń Rzeczypospolitej Polskiej nadawanym przez Prezydenta RP.

Pan Henryk Bednarczyk poprzez dotychczasową działalność i pracę dowiódł wielokrotnie swojego przywiązania do Sołectwa Brudzowice oraz spraw jego mieszkańców.

Zespół wokalny „Niezapominajki” – powstał przy Polskim Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Siewierzu, Koło Terenowe w Wojkowicach Kościelnych w marcu 2014 roku pod nazwą „Śpiewające Seniorki”. Jego założycielką była pani Wanda Ruda - ówczesna Przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Koła Terenowego w Wojkowicach Kościelnych. Pierwszym kierownikiem muzycznym został Krzysztof Świętek. W maju 2015 roku zespół zmienił nazwę na „Niezapominajki” - wówczas jego opiekunami zostały panie Teresa Wieczorek i Danuta Żak. Od tego też roku zespół rozpoczął działalność pod patronatem Miejsko-Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu. W lutym 2017 roku instruktorem muzycznym grupy został pan Karol Hadrych.

Repertuar zespołu jest bardzo różnorodny. Grupa wykonuje utwory rozrywkowe, biesiadne, patriotyczne i religijne. Ponadto członkowie zespołu prezentują własną twórczość. Od początku swej działalności, zespół bierze udział w imprezach organizowanych przez Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Siewierzu oraz Koło Terenowe w Wojkowicach Kościelnych. Uświetnia swoimi występami uroczystości organizowane na terenie miasta i gminy Siewierz oraz uczestniczy w przeglądach zespołów artystycznych o zasięgu lokalnym i regionalnym, przez co przyczynia się do promowania kulturalnego wizerunku gminy. Od 2017 roku członkowie zespołu bardzo aktywnie włączają się w działania na rzecz osób starszych w naszym regionie biorąc udział w spotkaniach integracyjnych z podopiecznymi domów opieki.

Za swoją działalność artystyczną, w 2019 roku zespół został uhonorowany Nagrodą Starosty Będzińskiego za Osiągnięcia w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury. Nagroda ta stanowi prestiżowe wyróżnienie dla osób i organizacji, które dbają o rozwój i promowanie kultury na terenie Powiatu Będzińskiego. Zespół jest wielokrotnym laureatem Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki dla Seniorów – Jura Senior Festival w Porębie. W latach 2019, 2020, 2021 był nagradzany wyróżnieniem, a w 2023 roku został laureatem wyróżnienia specjalnego. Obecnie zespół wokalny „Niezapominajki” liczy 17 osób. Kierownikiem zespołu jest pani Danuta Żak, a instruktorem muzycznym w latach 2022 – 2023 był pan Dariusz Kurzak. W 2024 roku zespół będzie obchodzić jubileusz 10-lecia istnienia.

Stowarzyszenie Bank Życzliwych Serc w Siewierzu – jest organizacją pozarządową, swoją działalność prowadzi od czerwca 2010 roku. Jest jedyną organizacją funkcjonującą na terenie Miasta i Gminy Siewierz udzielającą pomocy i wsparcia dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej. Aktualnie pod opieką stowarzyszenia znajduje sie 32 (trzydzieści dwoje) dzieci niepełnosprawnych z terenu Gminy Siewierz. Od początku swojego funkcjonowania, raz do roku stowarzyszenie organizuje koncert charytatywny, jest to wydarzenie artystyczne, podczas którego podopieczni mogą zaprezentować się na scenie, dziękując darczyńcom stowarzyszenia. Od 2012 r. stowarzyszenie realizuje zadania publiczne w zakresie integracji społecznej osób niepełnosprawych oraz zdrowia dofinansowane przez Gminę Siewierz. W 2016 r. stowarzyszenie uzyskało status Organizacji Pożytku Publicznego.

Największym sukcesem stowarzyszenia są sale terapeutyczne, które mieszczą się w siedzibie stowarzyszenia: bogato wyposażona sala integracji sensorycznej, sala do zajęć ruchowych, posiadająca certyfikat wzorcowej sali „Sala Doświadczania Świata” oraz gabinet pedagoga/logopedy. Sale zostały oddane do użytku w 2018 r. Stowarzyszenie z sukcesami bierze udział w różnorodnych projektach i programach w celu pozyskania środków na swoją działalność i wyposażenie sal, m.in.: w konkursach organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, w Budżecie Obywatelskim Województwa Śląskiego, pozyskuje środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.Stowarzyszenie organizuje również bezpłatne konsultacje dla rodziców, a także współpracuje z placówkami oświatowymi i kulturalnymi z terenu Gminy Siewierz.

Działania Stowarzyszenia Bank Życzliwych Serc przyczyniły się do kompleksowego wsparcia dzieci z niepełnosprawnościami oraz wsparcia całych rodzin, które borykają się z niepełnosprawnością członka rodziny. Ponadto wszystkie działania integracyjne – jak np. organizacja Pikniku Integracyjnego w Parku Miejskim czy organizacja corocznych koncertów charytatywnych - uczą empatii, mają na celu promowanie postaw godnych naśladowania i uwrażliwiają na potrzeby innych, a także przyczyniają się do zapobiegania wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz członków ich rodzin.

Noworoczne spotkanie jest również okazją do złożenia podziękowań za pomoc i wsparcie oraz zaangażowanie w działania przyczyniające się do rozwoju Gminy Siewierz i jej mieszkańców. W tym roku symbolicznymi podziękowaniami wyróżnieni zostali: Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK S.A. w Częstochowie Helmut Klabis, Górnicze Zakłady Dolomitowe S.A., PPUH „Dolomit” Kopalnia „Ząbkowice” S.A., PW. PROMAG Sp. z o.o., Mechanic System Sp. z o.o. oraz TRIBAG SA.

Na zakończenie spotkania Burmistrz Zdzisław Banaś wygłosił toast oraz w imieniu władz samorządowych Miasta i Gminy Siewierz złożył wszystkim zebranym noworoczne życzenia.