• 16
    MAJ 2025

  • Kategoria:Miasto

    Ósmoklasiści z naszej gminy już po egzaminach

W tym tygodniu uczniowie klas ósmych w całej Polsce przystąpili do egzaminu ósmoklasisty. W gminie Siewierz do tego ważnego sprawdzianu wiedzy i umiejętności przystąpiło 108 uczniów z pięciu szkół podstawowych. Trzydniowy egzamin obejmował język polski, matematykę oraz język obcy. Choć uczniowie zgodnie przyznają, że stres towarzyszył im od samego rana, wielu z nich wyszło z sal egzaminacyjnych z poczuciem dobrze wykonanego zadania.

Jak przebiegły egzaminy w poszczególnych placówkach? Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie.

Szkoła Podstawowa w Brudzowicach

Egzamin pisało 13 uczniów. Wszyscy przystąpili do wszystkich części, nikt nie był zwolniony.

W języku polskim zaskoczeniem okazała się forma opowiadania z grafiką do wplecenia w fabułę. Najłatwiejsze zadanie dotyczyło postawy Nemeczka - bohatera lektury pt. „Chłopcy z Placu Broni”. Z matematyki uczniowie najlepiej poradzili sobie z zadaniami dotyczącymi procentów, średniej arytmetycznej i obliczeń czasu. Trudność sprawiły zagadnienia związane ze skalą i polem wielokątów. Z języka angielskiego uczniowie za najłatwiejsze uznali zadania ze słuchu i pisanie e-maila. Opinie co do trudnych zadań były podzielone, co sugeruje, że egzamin nie był szczególnie wymagający.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Siewierzu

Najliczniejsza grupa - aż 47 uczniów - zmierzyła się z egzaminem. Nikt nie został z niego zwolniony.

Egzamin z języka polskiego sprawdzał m.in. znajomość lektur, czytanie ze zrozumieniem, środki stylistyczne i pisanie dłuższych wypowiedzi. Matematyka objęła szeroki zakres tematów: od algebry, geometrii płaskiej i przestrzennej, po statystykę i zadania tekstowe. Język angielski tradycyjnie sprawdzał słuchanie, czytanie, środki językowe i wypowiedź pisemną. Uczniowie zakończyli egzamin przed czasem, a ich opinie były zróżnicowane - jedni uznali zadania za przystępne, inni za zaskakujące.

Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu

Do egzaminu przystąpiło 12 uczniów. Jedna uczennica została zwolniona z matematyki jako laureatka konkursu wojewódzkiego.

W języku polskim uczniowie najlepiej radzili sobie z pytaniami dotyczącymi lektury pt. „Chłopcy z Placu Broni”, natomiast największe trudności sprawiały im dłuższe formy wypowiedzi pisemnej, takie jak opowiadanie czy przemówienie. W części matematycznej za najłatwiejsze uznano zadania z wykresami, a za najtrudniejsze - zadanie z ostrosłupem. Z języka angielskiego najłatwiejsze były zadania ze słuchu, natomiast pisanie e-maila okazało się największym wyzwaniem.

Szkoła Podstawowa w Wojkowicach Kościelnych

Do egzaminu przystąpiło 19 uczniów. Wszyscy pisali pełny zakres egzaminu.

W języku polskim dominującym tematem była przyjaźń. W pracy pisemnej uczniowie mogli wybrać opowiadanie lub przemówienie, odwołując się do lektury pt. „Chłopcy z Placu Broni”. Dla wielu jej obecność była sporym zaskoczeniem. Z kolei na egzaminie z matematyki uczniów zdziwiła nieobecność zadań o kołach i okręgach, które pojawiły się w egzaminie diagnostycznym. Najłatwiejsze były zadania z prędkości, drogi i czasu. Uczniowie zwrócili uwagę na niepraktyczny układ arkusza - brudnopis znajdował się kilka stron dalej. Z języka angielskiego uczniowie najlepiej radzili sobie z zadaniami ze słuchu oraz reakcjami językowymi. Najwięcej trudności sprawiło zadanie z tłumaczeniem fragmentu zdania, sprawdzające środki językowe.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żelisławicach

Egzamin zdawało 17 uczniów, jedna uczennica została zwolniona z języka polskiego.

Najłatwiejsze w języku polskim okazały się pytania do tekstu o przyjaźni, a opowiadanie było mniej problematyczne niż przemówienie. Na matematyce uczniowie wskazywali jako najtrudniejsze zadanie z ostrosłupem oraz z dziećmi i plakatem. Najłatwiejsze były te związane z czasem, kolejnością działań i prostopadłościanem. Egzamin z języka angielskiego oceniono jako najłatwiejszy z całej trójki, choć nieco trudności sprawiły zadania na czytanie ze zrozumieniem.

 

Egzamin ósmoklasisty to pierwszy tak poważny sprawdzian, który czeka każdego ucznia na zakończenie szkoły podstawowej. Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy podjęli to wyzwanie z zaangażowaniem i odwagą. Teraz czas na zasłużony odpoczynek. Trzymamy kciuki za wyniki i powodzenia w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.