• 01
    STY 2007

  • Kategoria:KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH, Turystyka

    KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W LEŚNIAKACH

Koło Gospodyń Wiejskich w Leśniakach utworzono w 1955 r. Koło Gospodyń Wiejskich w Leśniakach istnieje i działa od 1955r. Założycielką i pierwszą przewodniczącą była p. Aleksandra Lebiocka. Działalność Koła skupiała się wówczas na organizowaniu kursów gotowania, kroju i szycia a przede wszystkim na uświetnianiu swoimi występami różnych imprez jak np. święta ludowe, dożynki czy obchody świąt państwowych. Obecnie Koło liczy 13 członkiń. Są to Panie: Beata Borówka, Helena Gocyła, Bogusława Kułach, Teresa Lachór, Felicja Machura, Marianna Machura, Zofia Machura, Helena Myrta, Stanisława Myrta, Alicja Nowak, Aneta Sornik, Grażyna Sus, Irena Płaczkowska. Koło Gospodyń Wiejskich w Leśniakach charakteryzuje się bardzo dużą aktywnością.

Koło Gospodyń Wiejskich w Leśniakach utworzono w 1955 r. Koło Gospodyń Wiejskich w Leśniakach istnieje i działa od 1955r. Założycielką i pierwszą przewodniczącą była p. Aleksandra Lebiocka.

Działalność Koła skupiała się wówczas na organizowaniu kursów gotowania, kroju i szycia a przede wszystkim na uświetnianiu swoimi występami różnych imprez jak np. święta ludowe, dożynki czy obchody świąt państwowych. Obecnie Koło liczy 13 członkiń. Są to Panie: Beata Borówka, Helena Gocyła, Bogusława Kułach, Teresa Lachór, Felicja Machura, Marianna Machura, Zofia Machura, Helena Myrta, Stanisława Myrta, Alicja Nowak, Aneta Sornik, Grażyna Sus, Irena Płaczkowska. Koło Gospodyń Wiejskich w Leśniakach charakteryzuje się bardzo dużą aktywnością. Koło jest ambasadorem kultury Ziemi Siewierskiej na mapie kulturalnej Zagłębia, Śląska i Polski, propagując tradycje, zwyczaje i pieśń ludową. Uczestniczy aktywnie w licznych imprezach i uroczystościach organizowanych na terenie gminy Siewierz oraz w różnego rodzaju konkursach, przeglądach i festiwalach artystycznych osiągając znaczące sukcesy.

Nagrody i wyróżnienia:
• Wyróżnienie w V Rejonowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych „Spotkanie z folklorem” w Bobrownikach (2005 r.)
• Nagroda Starosty Będzińskiego „Kasztelanka” (2006 r.)
• Złota Odznaka „Zasłużony dla Rozwoju Województwa Śląskiego” (2005 r.)
• Nagroda Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz „MAGNUM MERITUM PRO REGIONIS ET URBIS SEVIORIS” (2007 r.)
• Wyróżnienie w XIV Regionalnym Przeglądzie Zespołów Ludowych, Kapel, Śpiewaków oraz Twórców Ludowych i Rękodzielnictwa w Szczekocinach (2012 r.)