• 07
    WRZ 2022

  • Kategoria:Miasto, Ogłoszenia i informacje urzędowe

    Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba

Czyste powietrze – to hasło powinno towarzyszyć nam przez cały dzień, ponieważ właśnie dziś – 7 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba.

Jest to idealny moment, aby wspomnieć o tym, jak ważny dla człowieka jest stan powietrza, którym oddycha. Każdy z nas, może przyczynić się do zmiany powietrza na dobre. Do wprowadzania w życie ekologicznych zmian, wszystkich mieszkańców naszego regionu inspiruje projekt „Śląskie. Przywracamy błękit”.

Idąc śladem projektu zachęcamy, aby przemieszczając się po naszym województwie częściej korzystać z transportu publicznego lub wybierać rower, czy hulajnogę. Zadbaj o proekologiczne domostwo. Pomyśl o termomodernizacji budynku, a pomieszczenia wypełnij roślinami oczyszczającymi powietrze. Pamiętaj, że nawet małe zmiany mają znaczenie.

Zanieczyszczenia powietrza bezpośrednio wpływają na nasze zdrowie. Mogą powodować choroby układu oddechowego, układu krążenia i choroby skóry. Dla własnego zdrowia unikaj wychodzenia z domu, kiedy zawartość substancji szkodliwych w powietrzu atmosferycznym przekracza dopuszczalne normy. Jeśli los naszej planety oraz wszystkich jej mieszkańców nie jest Ci obojętny możesz wprowadzić w życie większe zmiany i zacząć przeciwdziałać smogowi.

W województwie śląskim aż 2/3 zanieczyszczeń pod postacią pyłów zawieszonych pochodzi z naszych domów. Toksyczne substancje trafiają z powietrzem prosto do naszych płuc i zatruwają nasz organizm. Zacznij od podstaw i wymień swój stary piec na nowy lub zdecyduj się na energię odnawialną. Nie pal mułu, flotu, węgla brunatnego i wilgotnego drewna. Nie pal śmieci i ogranicz palenie w kominku. Stosuj tylko ekologiczne źródła ciepła.

Wprowadź proste, prośrodowiskowe nawyki do swojego codziennego życia i pokaż, że zmiana jest możliwa. Czystsze powietrze to zdrowsze życie.